Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Hızlı Erişim
E-kitap
Meslekler
Hızlı Okuma
Kendinizi Tanıyın
Ne, Nasıl?
ÖSYM Sınav Takvimi
MEB Sınav Takvimi
Sınav sonuçları
Sınav numarası sorma
Soru Bankaları
YGS
İngilizce
YDS
KPSS
ALES
AÖF
Trafik
TEOG
IQ
Oyun
Videolar
created at TagCrowd.com

 SINAVONLINE.net Meslekler - Fizik Mühendisliği

 

 Fizik Mühendisliği Mesleği Hakkında Genel Bilgiler

 
Fizik Mühendisliği

A  B C-Ç D E F-G H-İ J-K-L M N-O-Ö P-R S-Ş T U-V-Y-Z

(Meslekler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için yukarıdaki listeden aradığınız mesleğin ilk harfine tıklayın.
Daha sonra karşınıza çıkan listeden aradığınız mesleği bulmaya çalışın.

Meslekler Ana Sayfası

 Fizik Mühendisliği

 TANIM

Doğadaki maddelerin yapısını ve aralarındaki etkileşimi inceleyerek, fizik bilimi bulgularını teknolojiye uygulayan kişidir.

GÖREVLER

- Konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmaları inceler ve araştırma planı hazırlar, - Laboratuar ortamında incelenecek maddeyi çeşitli koşullar altında gözlemler, değişmeler - ölçü aletleriyle saptar ve elde edilen verileri kaydeder, - Araştırma bulgularını objektif bir tutumla yayınlar, - Araştırma sonuçlarının günlük yaşamda uygulanabilirliğini araştırır, yeni teknolojiler - üzerinde çalışmalar yapar, - Laboratuarda test çalışmaları yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Araştırma geliştirme laboratuarlarında kullanılan test araç-gereçleri, Tasarım ve proje çalışmalarında kullanılan ölçüm ve çizim malzemeleri, Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Fizik mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne sahip, - Temel bilimlere ve özellikle fiziğe ilgili, - Bir konuyu derinliğine araştırma isteği duyan, mantıklı, tedbirli ve iyi bir gözlemci, - Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme özelliğine sahip, - Tertipli ve düzenli çalışan, yaratıcı, ayrıntılara dikkat eden, kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Fizik mühendisleri genellikle laboratuarda çalışırlar. Çalışma ortamı sakin ve rahattır. Fizik mühendisi çalışmalarında birinci derecede makine ve malzemelerle ilgili olup tasarım yapma, gözlem ve rapor yazma gibi faaliyetlerde bulunur. Meslektaşlarıyla,enerji, nükleer, bilgisayar, elektronik, ısı, ışık, ses vb. alanlardaki diğer meslek sahipleriyle, işin planlanması ve yürütülmesinden sorumlu yöneticilerle iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Fizik mühendisleri; modern teknoloji kullanan kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Bilgisayar ve elektronik malzeme üretiminde, kalite kontrol birimlerinde, enerji santrallerinde, sanayi kuruluşlarında, araştırma-geliştirme birim ve laboratuarlarında sağlık fizikçisi olarak hastanelerde çalışabilmektedirler. Fizik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Fizik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı fakültelerin Fizik Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

İlgili bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıl olup eğitim süresince; Matematik, Fizik, Kimya, Lineer Cebir, Bilgisayar Programlama, Diferansiyel Denklemler, Statik Malzeme, Kompleks Analiz, Dinamik, Teknik Elektrik, Elektronik, Titreşimler ve Dalgalar, Elektromagnetik Teoriler, Makine Elemanları, Atom Fiziği, Katı hal Fiziği, Nükleer Fizik, Teknik Resim gibi dersler okutulmaktadır. Bazı dersler atölye ve laboratuarlarda uygulamalı olarak yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Lisans eğitiminden sonra akademik kariyer yapabilir. Üniversitede akademik çalışma yapmak isteyen fizik mühendisleri, fizik mühendisliği bölümlerinin yanı sıra nükleer enerji, biyofizik, jeofizik, sağlık fiziği gibi dallarda da uzmanlaşabilmektedirler. BENZER MESLEKLER: Jeofizik mühendisliği, fizik öğretmenliği, fizikçilik.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kredi hizmetlerinden, çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan yararlanabilirler. Eğitim sonrasında kamu kurum ve kuruluşlarında teknik hizmetler sınıfına tabi olarak çalışırlar. 8.derecenin 1. kademesinden göreve başlar. Özel kuruluşlarda çalışılması halinde ise işin pozisyonu, işletmenin yapısı ve sektörün durumuna göre ücret değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

   

 

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net