Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
ÖSS Üyelerine Özel
ÖSS Testleri
İstatistiklerim
Genel İstatistikler
ÖSS Hızlı Erişim
ÖSS Soru İstatistikleri
ÖSS Sınav İstatistikleri
ÖSS İl İstatistikleri
ÖSS Ham Puan İst.
Öðrenim/Harç Kredileri
Yurtlar Rehberi
ÖSS Puan Hesabı
 
ÖSS Kılavuzu
Genel Bilgi
ÖSS Kapsamı
Kimler Başvurabilir?
Nasıl Başvurulur?
Sınav Belgeleri
Nasıl Kazanılır?
Sonuç Duyurusu
Tercih Formu
Genel Yerleştirme
Ek Yerleştirme
Kayıt Belgeleri
Kayıt
Üniversite Rehberi

 SINAVONLINE.net

 

 YGS ve LYS Sınavları

 

2017 YGS Sınav Sonuçları

YGS puan hesaplama

YGS - Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı
LYS - Lisans Yerleştirme Sınavları


  
      
  

Haberler
  
2013 Üniversite Kontenjanları
ÖSYM tarafından yayınlanan 2012 Yükeköğretim Yerleştirme Kontenjanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
2012 Üniversite Yerleştirme Sonuçları
2013 YGS Sınav Soruları
2013 YGS Sınavı Soru ve Cevaplarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
2013 YGS Soruları

 YGS - Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı  

 
ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı)'nın ilk aşaması olarak uygulanacak YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) Türkçe, Matematik, Sosyal bilimler ve Fen bilimlerinden hazırlanmış toplam 160 sorudan oluşmaktadır. YGS hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

                 

 LYS - Lisans Yerleştirme Sınavları  


LYS (Lisans Yerleştirme Sınavları), ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı)'nın ikinci aşaması olarak uygulanacaktır. LYS; Matematik, Fen bilimleri, Edebiyat- Coğrafya, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil sınavlarından oluşmaktadır. LYS hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
                 

 Yerleştirme Puanlarının Hesaplanması  


Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) Değer Aralıkları OBP ve AOBP mevcut hesaplama yöntemine göre hesaplanacak, ancak değer aralığı 50 – 100 yerine 100 – 500 olacaktır. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılacak hesaplamalar aşağıdadır:

Yerleştirme puanları hesaplanırken, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP)
0,15 ile çarpılarak sınav puanlarına (YGS ve LYS puanları) eklenecektir.

LYS, YGS ve AOBP puanları en büyük değeri 500 olduğu için, yerleştirme puanının en büyük değeri: 500 + (0,15 x 500) = 575 olacaktır.

Meslek lisesi ve öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken yerleştirme puanlarına eklenecek ek puan (0,06 x AOBP) olarak hesaplanacaktır.

Ek puanın en büyük değeri 500 x 0,06 = 30 olacaktır. Bir önceki yıl bir yükseköğretim programına merkezi sistemle yerleştirilen veya önkayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,15 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınacaktır (0,15 yerine 0,075; 0,06 yerine de 0,03).

Üniversite yerleştirme puanlarının hesaplanması


 

Okuma hızınızı denemeye cesaretiniz var mı?

 IQ ve Zeka Testleri

 

  
Hem IQ ve zekanızı test edin hem de ilginç sorularla hayatınıza eğlence katın. IQ seviyenizi öğrenmek için buraya tıklayın.
          

 Zihin Testi

 Öğrenim ve Harç Kredileri

Size özgü çalışma yöntemini belirlemek için hazırlanmış interaktif zihin testi. Tıklayın.

 

  
Öğrenim ve harç kredileriyle ilgili bilmeniz gerekenler...Tıklayın.
      

 Yurtlar Rehberi

 Soru İstatistikleri

  
Devlet yurtlarının tam listesi bu sayfada.... Tıklayın.
   

 

  
ÖSS'de hangi dersten hangi konudan ne kadar soru çıkıyor. İşte cevaplar... Tıklayın.
      

SINAVONLINE.net sizlere çok sayıda örnek ÖSYS Sınav Soruları ve ÖSYS Deneme sınavları sunmaktadır. ÖSYS Soru bankası, geçmiş yıllarda çıkmış ÖSYS soruları ve ÖSYS hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgiler sitemizde ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

SINAVONLINE.net sizlere ÖSYM tarafından belirlendiği tarihten itibaren ÖSYS Sınavı ne zaman olacak bildirmektedir. Sitemizi düzenli olarak ziyaret ederseniz yeni gelişmelerden, güncel haberlerden (ÖSYS ile ilgili son haberler) ve ÖSYM tarafından yayınlanan ÖSYS sorularından haberdar olabilirsiniz.

Amacımız ülkemizde sınavlara hazırlanan milyonlarca insana ücretsiz, kaliteli ve özgün bir internet hizmeti sunmaktır.

ÖSYS hakkında merak ettiğiniz hususları, sitemizle ilgili görüş ve önerilerinizi bize doğrudan gönderebilirsiniz. SINAVONLINE.net 'te ÖSYS sınavı ile ilgili olarak bulunmasını istediğiniz bilgi ve dökümanları da bize bildirebilirsiniz. Dilerseniz elinizde bulunan soru, deneme testi ve örnek soruları da yayınlanmak üzere bize gönderebilirsiniz.

SINAVONLINE.net olarak amacımız sizlere ÖSS sınavı ve diğer sınavlar hakkında en doğru en güncel bilgileri sunmak, ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz ÖSS sorularını, ÖSS testlerini ve ÖSS sınavlarını sitemizde yayınlamaktır. 

SINAVONLINE.net sizlere çok sayıda örnek ÖSS Sınav Soruları ve ÖSS Deneme sınavları sunmaktadır. ÖSS Soru bankası, geçmiş yıllarda çıkmış ÖSS soruları ve ÖSS hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgiler sitemizde ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

SINAVONLINE.net sizlere ÖSYM tarafından belirlendiği tarihten itibaren ÖSS Sınavı ne zaman olacak bildirmektedir. Sitemizi düzenli olarak ziyaret ederseniz yeni gelişmelerden, güncel haberlerden (ÖSS ile ilgili son haberler) ve ÖSYM tarafından yayınlanan ÖSS sorularından haberdar olabilirsiniz.

Amacımız ülkemizde sınavlara hazırlanan milyonlarca insana ücretsiz, kaliteli ve özgün bir internet hizmeti sunmaktır.

ÖSS hakkında merak ettiğiniz hususları, sitemizle ilgili görüş ve önerilerinizi bize doğrudan gönderebilirsiniz. SINAVONLINE.net 'te ÖSS sınavı ile ilgili olarak bulunmasını istediğiniz bilgi ve dökümanları da bize bildirebilirsiniz. Dilerseniz elinizde bulunan soru, deneme testi ve örnek soruları da yayınlanmak üzere bize gönderebilirsiniz.

 

    ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı  veya diğer adıyla ÖSYS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı Hazırlık Soru Bankası Deneme Sınavları ve cevapları

  ÖSS veya ÖSYS her iki sınavla ilgili olarak ÖSS soru bankası veya ÖSYS soru bankası, ÖSS kılavuzu veya ÖSYS kılavuzu, ÖSS sourları veya ÖSYS soruları hepsi burada. Geçmiş yıllarda çıkmış ÖSS soruları veya Geçmiş yıllarda çıkmış ÖSYS soruları

 

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net